חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מניות קנאביס – הסיכונים, תקנות ואפשרויות השקעה

מניות קנאביס – הסיכונים, תקנות ואפשרויות השקעה

אחד הסקטורים המרגשים, התנודתיים, מלאי-התקווה ובמידה רבה גם המאכזבים בשנים האחרונות הוא סקטור מניות הקנאביס. תעשיית הקנאביס כולה נתונה מאז ראשיתה לשינויים בחקיקה ובתקנות ולהבטחות של קידום רגולציה, אל מול עיכובים רבים במימושה בפועל. לפני שאתם ממהרים לשים את הכסף כדאי לבדוק היטב אילו מניות בתחום הקנאביס באמת מהוות השקעה אטרקטיבית וריאלית, ולהכיר את העולם שאליו אתם נכנסים.

כמו כל סקטור או תעשייה צעירים ומבטיחים עברו גם מניות הקנאביס שלבים של בועה, תנודתיות חזקה ולאחריהן דשדוש מתמשך וכל זאת עוד הרבה לפני משבר הקורונה. יחד עם זאת, לקראת סוף 2020 החלו להיראות סימנים מבטיחים לפריצה מהירה של הסקטור כלפי מעלה. הסימן החזק ביותר לכך היה ניצחון הדמוקרטים בארצות הברית, שדיברו בגלוי על הקלות חקיקה בתחום. לפיכך חברות הקנאביס הוותיקות וגם החדשות יותר השקיעו בתשתיות הגידול וההפצה, וערכו הכנות רבות כדי להיות מוכנות לפריצה. נראה היה כאילו הסקטור כולו עוד רגע "מתפוצץ" כלפי מעלה, ולא רק בארצות הברית. ניתן לומר שהפריצה אכן הגיעה, בינואר-פברואר 2021, אך היא הייתה מצומצמת, קצרת-טווח ופחות יציבה מכפי שניבאו מרבית האנליסטים וכתבי הכלכלה.

גם בישראל

גם בארץ, בתזמון מושלם, הושק בסוף דצמבר 2020 בבורסה בתל אביב מדד חדש. מתוך סקטור הביומד, איגדה הבורסה 9 מניות של קנאביס שנסחרו אז בשווי שוק כולל של כ-1.7 מיליארד שקל ויצרה את מדד ת"א קנאביס. הדיונים על יצירת המדד נערכו בוודאי בבורסה חודשים לפני כן, אך עיתוי הכרזת המדד החדש נראה אידיאלי. הבורסה נהגה בחכמה כאשר כללה בהודעת ההכרזה את המשפט הבא: "תחום הקנאביס הרפואי בישראל התפתח בשנים האחרונות ולמרות שטרם הגיע לבשלות, נראה כי הוא התבגר ובשוק ההון כבר נצבר ניסיון עם חברות מתחום זה". 'בגרות' ו-'בשלות' הן אכן מילות מפתח.

 

ניתן להתחיל בדיקת התאמת להשקעה בפוליסת חיסכון על ידי בחירת הסכום הפנוי שיש לך להשקעה:

להכיר את התחום

כמו בכל השקעה, היכרות ראשונית עם התחום מסייעת מאוד להשקעות נבונות ומתגמלות. אז לפני ששמים את הכסף, הנה כמה נתונים בסיסיים שמומלץ להכיר:

  • צריכה של קנאביס לצרכי פנאי מותרת כיום במדינות בודדות בעולם ובכ-15 מדינות בארצות הברית.
  • צריכת קנאביס רפואי מותרת כיום במעל 30 מדינות בארצות הברית ובמעל 30 מדינות אחרות.
  • בין החברות בתחום, יש העוסקות בגידול ומכירה של מוצרי מריחואנה וחלקן עוסקות בביוטכנולוגיה, בה בעיקר מזקקים את החומרים הפעילים בצמח, חוקרים את תועלתם ומפיקים מוצרים מבוססי קנאביס.
  • ה-THC הוא הרכיב הפסיכואקטיבי של הקנאביס, ה- CBD הוא רכיב שאינו משפיע פסיכואקטיבית אך מקל על כאבים ומסייע להתמודדות טובה יותר במצבים של מחלות גופניות, כמו גם במצבי דיכאון, סכיזופרניה ועוד.
  • ארצות הברית הינה השוק הגדול ביותר למוצרי קנאביס. אך ברמה הפדראלית אסור עדיין למכור קנאביס וחברות העוסקות בתחום בארצות הברית נתונות למגבלות שונות המקשות על פעילותן בה.

מניות הקנאביס – אפשרויות השקעה

בניגוד לתעשיות וותיקות ומסורתיות כגון הנפט, הקמעונאות, הבנקאות ועוד, בהן ניתן לזהות חברות ערך אשר מספקות הכנסות, רווחים ואפילו דיבידנדים יציבים למשקיעים, הרי שתעשיית הקנאביס צעירה עדיין. נפח השוק מצומצם יחסית לאפשרויות הצמיחה שלו ותהליך התבלטות החברות המוצלחות שבו עדיין בראשיתו.

כתוצאה מכך עומד המשקיע הממוצע שמאמין בתחום מול רשימת מניות קנאביס מובילות כאובד עצות: איזו מהן בכלל תצלח את שלבי ההקמה, הרגולציה והשיווק, ותגיע למכירה של מוצרים בפועל? איזו מהן תצליח ליצור פעילות עסקית יעילה ותניב רווחים לאורך זמן? איזו מהן תתמזג לתוך חברה אחרת? כאשר כל השאלות הללו ועוד רבות נותרות פתוחות, עומדות בפני המשקיע שלוש אפשרויות עיקריות:

  1. להיות משקיע ערך- ללכת בדרכם של וורן באפט, גלן גרינברג ומשקיעי ערך גדולים נוספים. שיטה זו דורשת לימוד והבנה מעמיקים של ניתוח חברות, וכן זמן ואנרגיה לערוך את הניתוחים הללו. יש לקרוא את דוחות החברות, לחקור אודותן, לאתר את אלה מתוכן המשלבות פרמטרים חשובים כגון מינוף סביר, פוטנציאל צמיחה גבוה, דרג ניהולי איכותי, תשתיות ותזרים שיוכלו לממש את פוטנציאל הצמיחה, ושילוב של תנאים חיצוניים, כגון התקנות והחוקים במדינות בהן פועלת החברה. התעייפתם רק מלקרוא את זה?  אתם צודקים לחלוטין. זוהי משימה כמעט בלתי אפשרית עבור המשקיע הממוצע. לצורך הערכה מקצועית שתוכל להוות בסיס להשוואה בין סיכויי ההצלחה של החברות השונות, נדרש צוות של אנשי מקצוע מיומנים שיקדישו לכך זמן עבודה משמעותי.
  2. להשקיע דרך קרנות נאמנות או בקרן סל מניות קנאביס- קרנות אלה מאגדות בתוכן מספר רב יחסית של מניות בתחום הקנאביס, לפי היקף פעילותן ומידת הצלחתן הנוכחית והצפויה קדימה. מי קובע מה צפוי? מספר אנשי מקצוע העוסקים בניתוח דוחות החברות ופרמטרים נוספים כגון אלה שהוזכרו לעיל, משווים בין החברות ומחליטים אילו מהן לכלול בסל ובאיזה משקל.
  3. להמר- המילה 'הימורים' היא מילת גנאי בשוק ההון. אבל אם נחליף אותה ב-'הפעלת אינטואיציה' זה כבר נשמע קצת אחרת. אם נזכור שאנו מפעילים אינטואיציה בהחלטות רבות, ושהיא מהווה חלק מקבלת החלטות גם בעולם העסקים, אולי אין זו מילה גסה כל-כך. אז אם להמר, יש לסכן רק סכום שאתם מוכנים להפסיד ולזכור שאם סקטור מניות הקנאביס כולו נתון לתנודתיות חזקה, מניית הקנאביס הבודדת של חברה מסוימת צפויה לתנודתיות קיצונית אף יותר.

ניתן להתחיל בדיקת התאמת להשקעה בפוליסת חיסכון על ידי בחירת הסכום הפנוי שיש לך להשקעה:

שוקלים להיכנס אל תחום מניות הקנאביס המתפתח אל תוך פיזור הנכסים שלכם? רוצים לעשות זאת בצורה ריאלית ואחראית? אנו מזמינים אתכם לפנות אל המומחים הפיננסים שלנו, אשר יסייעו בתכנון תמהיל השקעות בהתאם להעדפות אישיות ולפי צרכי התא המשפחתי, תוך מזעור סיכונים ועלויות, ומקסום התשואות.

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

שנה כלכלית סוערת? פוליסת החיסכון עם תשואות עודפות (22.06% בשנה) גם מול סביבה כלכלית מעורפלת
חיסכון עם תשואה גבוהה – לבחור את חברת ההשקעות הנכונה
השוואת תשואות קרנות פנסיה – איך להשוות ביניהן?

הירשמו לניוזלטר שלנו!

ניתן להתחיל בדיקת התאמת להשקעה בפוליסת חיסכון על ידי בחירת הסכום הפנוי שיש לך להשקעה